Prečo sa psi boja ohňostroja a hromu?

Oslava narodenín nášho národa je mimoriadnym obdobím roka.

pyrotechnika

Priatelia sa zhromažďujú.

Americké vlajky sú zdvihnuté.

Párky v rožku a hamburgery sú na grile.

Pre väčšinu je to zábavný deň osláv s rodinou a priateľmi, ktorý by nebol úplný bez ukážky ohňostroja a vlasteneckej hudby.

Nie každý si túto tradíciu Silvestra vychutná.

Pre našich štvornohých priateľov môže byť 4. júl naj stresujúcim dňom v roku.

Oslavy súkromných štvrtí, ktoré oslavujú narodeniny, pamätný deň a iné špeciálne udalosti, ktoré používajú petardy, dymovnice a pyrotechnické ohňostroje, sú rovnako náročné pre psov.

Hrom, mixéry, vysávače a ďalšie hlasné zvuky môžu mať rovnaký účinok.

Prečo sa psi bojia hlasných zvukov?

Niet divu, že niektorí psi sa nestarajú o ohňostroje alebo iné hlasné zvuky.

Tieto nádherné ukážky svetla a zvuku sú dosť hlasné a nepredvídateľné.

Pocite sluchu psov, pokiaľ ide o dosah aj frekvenciu, je oveľa lepšie ako u človeka.

Podľa Wikipédie je počuteľný rozsah frekvencií u ľudí medzi 20 Hz až 20 kHz.

ale rozsah sluchu psa je približne 40 Hz až 60 000 Hz.

Rovnako ako sluchová schopnosť človeka závisí od jeho veku, schopnosť psa súvisí s jeho plemenom a vekom.

Tvar ucha psa a jeho schopnosť pohybovať sa a nakláňať jeho ucho mu tiež umožňujú zachytávať zvuky rýchlejšie ako človek.

Psy majú tiež radi rutinu.

pyrotechnika

Rovnako ako ľudia cítia stres, keď nevedia, čo sa deje.

To v kombinácii so všetkými hlasnými zvukmi a jasnými svetlami ohňostroja môže vystrašiť psa.

Búrky a zosvetlenie sú tiež desivé pre mnoho psov z rovnakých dôvodov.

Miešačky, vysávače a ďalšie hlasné zariadenia môžu vydesiť aj psov.

Zvyčajne sa tieto zvuky vyskytujú v domácnosti domáceho maznáčika a hluk netrvá tak dlho, takže obavy nie sú také veľké.

Správanie vystrašeného psa

Psy sú rovnako odlišné ako ľudia, existujú však určité spoločné znaky, ktoré mnohí psi prejavujú, keď sa boja.

 • Nadmerné slintanie
 • Nadmerné štekanie
 • Zasunutý chvost
 • Neustále sledujúci majiteľa
 • Skrývajú sa pod posteľ alebo stôl
 • Schováva sa pod nohami majiteľa
 • Nadmerné olizovanie alebo poškriabanie

Ako pomôcť vášmu psovi zvládnuť hlasné zvuky

Ak sa váš pes bojí hlasných zvukov, tu je niekoľko rád, ktoré vám pomôžu pri pomoci vášmu psovi 4. júla:

 • Nezúčastňujte svojho psa na akcii s ohňostrojom.
 • Ak sa so svojím psom môžete zostať doma, je to najlepšie. Pred začiatkom ohňostroja vezmite psa von, aby ste ho odstránili, potom sa vráťte dovnútra.
 • Zapnite hudbu alebo televízor a pokúste sa znížiť zvuk ohňostroja.
 • Ak musíte psa opustiť, vložte ho do prepravky, kde sa cíti bezpečne, a do prepravky vložte hračky s jemnými žuvateľmi.
 • Skúste si zahrať s loptou alebo hračkami, aby rozptýlili vášho psa.
 • Nemluvte so svojím psom ani ho príliš nepotešte. Toto ho iba učí, že jeho obavy sú oprávnené.
 • Psy budú cítiť, keď sa ich majitelia tiež boja. Pokúste sa zostať pokojný a sebavedomý pre svojho psa.
 • Ak ste vonku a sú v blízkosti zvuky ohňostroja, uistite sa, že máte psa na vodítku a uistite sa, že jeho obojok nie je príliš voľný. Počas ohňostroja nenechávajte psa na pokoji, ani na oplotenom dvore.
 • Týždne pred udalosťou ohňostrojov sa pokúste znecitliviť svojho psa, aby hlasno zaznel.

Osvedčené metódy výcviku pre psov, ktorí sa boja ohňostroja

Bude výcvik prinútiť môjho psa, aby sa okolo ohňostroja cítil bezpečne?

Kondicionovanie (alebo lepšie povedané klasická kontra-kondicionácia zo strany správcov zvierat) je technika, ktorá sa používa u zvierat na to, aby si zvykli na nepríjemný stimul.

Môžete použiť situáciu, na ktorú pes normálne pôsobí negatívne, napríklad hlasné zvuky a stavujete tak, aby mala príjemný pocit z toho, čo ju obťažovalo.

Navrhujem používať jedlo na kondicionovanie, pretože takmer všetci psi milujú dobroty; Ak váš pes nereaguje na jedlo, možno budete chcieť dať obľúbenú hračku alebo veľa chvály spolu so špeciálnym jedlom.

pyrotechnika

Jedlo by malo byť niečo, čo pes považuje za veľmi zvláštne, ale uistite sa, že nevyvolá žiadne zdravotné problémy.

Pred začiatkom tohto programu si zahrajte jedlo a hračky a uvidíte, čo funguje.

Táto technika sa úspešne používa už mnoho rokov.

Existujú alternatívy, pretože psy sú jednotlivci a budú reagovať inak. Aj keď váš pes nevykonáva optimálne výsledky, táto technika ju upokojí a spôsobí, že sa bude cítiť bezpečne. Bude to dobre strávený čas.

Ako kondicionovať psa okolo ohňostroja

 1. Pripravte si nejaké špeciálne jedlo. Ak používate pečené kuracie prsia (dobré chudé mäso), nakrájajte pamlsky na kúsky o veľkosti vášho malého nechtu. Ak dávate prednosť kúpe jedla, získajte niečo, čo je skutočne malé a chutné.
 2. Nechajte svojho partnera vkročiť do záhrady pomocou jediného žabky. Doprajte si ju. Vyrazte s jedným žabkou. Doprajte si ju bez ohľadu na to, ako odpovie. (Nenechajte sa rozčuľovať, ak je váš pes príliš vystrašený na to, aby ste ho jedli. Nechajte ho na zemi.)
 3. Tento proces pokračujte každý deň a každý deň osvetľujte viac ako jeden žabiak. Zakaždým, keď žabka zhasne, dajte jej špeciálnu liečbu. Časom sa pes dozvie, že zvuk žabky je dobrá vec spojená so získaním špeciálnej liečby.
 4. Keď príde druhý týždeň, mali by ste vyraziť žabku, dať jej liečiť, vyložiť iného žabky, dať jej ďalšiu liečbu a potom zastaviť na deň. Dva žabky = dva dobroty, ktoré ešte stále nie sú drvivým hlukom a dúfajme, že nestačí na to, aby započítali jej fóbie. Vyskúšajte to asi mesiac a potom, ak sa darí lepšie, vydajte tretiu žabku.
 5. (Ak vystraší na troch žabiek, choďte späť k jednému a začnite odznova s ​​dobrotami. Tento stav trval dlho, kým sa vyvinul do fóbie a u niektorých psov to trvalo dlhý čas, aby sme sa dostali.)

Po ďalšom mesiaci môžete znížiť frekvenciu, ale musíte pamätať na to, že problém nezmizol, je momentálne pod kontrolou. Každý týždeň alebo tak si zapaľujte niekoľko žabky a po každom „tresku“ ju ošetrujte, aby klimatizácia zostala aktuálna.

Alternatívne metódy, ktoré pomáhajú

Počas ohňostroja držte svojho psa v tichej miestnosti.

Nikdy nie je dobré nechať svojho psa na dvore osamote, strčiť ho do klietky (bez ohľadu na to, ako vás niekto ukľudňujúci povedal, že je to pre ňu), alebo dať ju do miestnosti, keď idete sledovať ohňostroj.

Zostaňte doma:

Toto je jedna z najdôležitejších alternatív. Výskum preukázal, že psy, ktoré sú samy osebe, cítia vyššiu úroveň úzkosti ako psy, ktoré môžu závisieť od ich majiteľov.

Prehrajte upokojujúcu hudbu, aby ste rozptýlili svojho psa.

Toto je jedno z CD, o ktorom som zistil, že je užitočný, keď chcete psa vziať do zadnej miestnosti počas hlasného zábavného svadobného ohňostroja. Táto alternatívna metóda môže pomôcť niektorým psom, keď okolie žije hlukom. Chyťte svoj laptop, vezmite svojho psa do zadnej miestnosti a ak vám to dovolí, vložte si do uší vatové gule. Prehrajte si hlasnú hudbu na prenosnom prehrávači diskov CD a večer s ňou sedieť.

Užitočná môže byť aj aromaterapia.

Ak užijete asi 10 kvapiek levanduľového éterického oleja a pridáte ho do malej sprejovej fľaše s vodou, pomôže to niektorým vystresovaným psom.

Bylinkový liek

môže byť lepšou alternatívou, pretože nemôžete udržať svojho psa upokojeného alebo iných liekov po celú dobu. Problém s rastlinnými liekmi je v tom, že prejavujú sa omnoho dlhšie, takže ak máte obavy z konca júna / začiatku júla, mali by ste začať najneskôr do mája. Ak bude váš pes piť harmančekový čaj, môžete to skúsiť, a ak nie, môžete jej čaj namočiť alebo granulovať. Ďalšou bylinkou, o ktorej som počula, že funguje ako upokojujúce činidlo, je echinacea. Táto bylina sa predáva ako stimulátor imunity, takže ak ju chcete udržať počas celého roka, existujú ďalšie potenciálne výhody.

Vyskúšajte hromovník.

Jedná sa o predávaný produkt, ktorý psa pevne obopne a niekedy má upokojujúci účinok. V niektorých prípadoch to fungovalo, ale väčšina psov bude stále potrebovať protiľahlé podmienky.

Predpisy:

Ak klasické protioperačné techniky nie sú so psom úspešné ani po niekoľkých mesiacoch, obráťte sa na svojho veterinárneho lekára a požiadajte o predpis. V roku 2016 bola schválená nová droga Sileo na pomoc psom s touto chorobou. Zablokuje norepinefrín tak, že sa psov menej bojí. Predáva sa ako gél a rodina ho vkladá medzi líca a ďasno psa, aby sa vstrebávala pomaly. Sileo bolo testované na niekoľkých stovkách psov a asi 75% majiteľov si myslí, že má dobré až vynikajúce výsledky. Psy sa počas ohňostrojov nezdajú rozrušené. Trvá to niekoľko hodín, takže jedna alebo dve dávky môžu trvať celý večer. Sedatíva ako acepromazín, ktoré sa vždy používali v minulosti, len upokojujú psov, ale neznižujú úzkosť.

Dlhodobé výhody školenia

Výcvik vášho psa s opačnou kondíciou bude mať dlhodobé výhody. Keď sa budúci rok blíži žabka, bude lepšie pripravená zvládnuť hluk. To je problém, ktorý sa bude zhoršovať s pokračujúcim životom, a problém, ktorý budete musieť pokračovať v liečbe po zvyšok času, keď ste spolu.

Pomôž jej s tým. Trochu času, ktorý strávila teraz, ju môže zabrániť v tom, aby prešla cez sklenené dvere neskôr, a za vašu láskavosť zaplatí v každom smere!