Neodym: 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o tomto chemickom prvku

Neodymový magnet a príťažlivosť k nemu

Všetci používame neodymový magnet v jednej alebo druhej forme; len nevieme, že áno. Existuje toľko použití a výhod tohto úžasného kusu ľudského vynálezu, o ktorých nevieme. Neodymový magnet je možné ľahko nájsť na pevnom disku počítača, v slúchadlách a reproduktoroch. A tieto magnety sú nesmierne silné a umožňujú nám robiť veci, v ktorých sa bežné železné alebo feritové magnety ukážu ako neúčinné.

Čo sú teda neodymové magnety? Sú to marťanský kov, ktorý prišiel z vesmíru? Na vaše sklamanie taká konšpiračná teória neexistuje. Je to magnet vzácnych zemín - zliatina obsahujúca prvky ako železo, neodým a bór. Chemický vzorec tejto unikátnej zliatiny je Nd2Fe14B. Pokiaľ ide o neodýmový magnet, pravdepodobne častejšie nájdete kryštalické štruktúry v tetragonálnom tvare. Táto zliatina je ľahko najsilnejším dostupným permanentným magnetom

magnety Túto zlúčeninu neodýmového magnetu objavili spoločnosti General Motors Corporation, Čínska akadémia vied a špeciálne kovy Sumitomo v roku 1982. V tej dobe bola vzhľadom na rastúce náklady veľká potreba nájsť vhodnú cenovo výhodnú náhradu za trvalé magnety SmCo.

Dnes sa tieto magnety vyrábajú v dvoch výrobných formách - slinutý (práškový) a spájaný magnet. Ročne sa vyrobí približne 45 000 až 50 000 ton spekaných magnetov v porovnaní s 5500 tonami spojených magnetov. Rozdiel možno pripísať problému dopytu a ponuky. Remanencia, tj miera sily magnetického poľa magnetu, je u spekaného magnetu vysoká. Teplota Curie (pomenovaná podľa Pierra Currieho, slávneho francúzskeho fyzika a manžela Marie Curie) je teplota, pri ktorej magnet stráca magnetizmus, je rovnaká pre obe formy neodýmových magnetov (približne 310 až 400 ° C). Curieovu teplotu týchto magnetov je možné zvýšiť až na 800 ° C po ich zliatí s terbiom a dysprosiom.

Neodymové magnety vzácnych zemín sú známe aj ako neodymové železoborové magnety. Žiadne ceny za hádanie prečo. Ďalšími populárnymi názvami, ktorými je označovaný, sú neodymové magnety vzácnych zemín. Unikátnym aspektom týchto magnetov je to, že majú mimoriadne vysokú odolnosť proti demagnetizácii. Vďaka tomu sú veľmi užitočné pre rôzne mechanické aj priemyselné aplikácie. Pretože forma magnetu malej veľkosti je veľmi silná, neodymové magnety sú prenosné. A pravdepodobne najlepším aspektom je, že sú cenovo dostupné, takže sú ideálne pre laboratórne experimenty a výskum. Ľahko nájdete neodymové kotúčové magnety a neodýmové prstencové magnety.

Temnejšou stránkou týchto magnetov je, že majú veľmi korozívnu povahu; preto s nimi treba zaobchádzať absolútne opatrne. Niekoľko týchto magnetov použitých s malou starostlivosťou vám môže lusknúť prst. Preto ho treba používať opatrne a opatrne. Môžu sa vznietiť pri vysokých teplotách, ale fungujú dobre v podmienkach, kde sú udržiavané nízke teploty.

Neodymové magnety vzácnych zemín sa používajú nesmierne. Používajú sa v zdravotníctve (v strojoch MRI), v zabezpečovacích zariadeniach, ako sú alarmy a prepínače, na pevný disk počítačov.

Neodym: 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o tomto chemickom prvku

  1. Carl Auer von Welsbach, austrálsky chemik ho objavil v roku 1885, je prítomný v rudných mineráloch monazit a bastnäsite. Nenašiel sa však prirodzene a musí byť rafinovaný na ďalšie použitie.

  2. Názov neodym je odvodený z gréckeho slova „neos“, ktoré znamená nový, a „didymos“, čo znamená dvojča. Dôvod, prečo dostal tento názov, bol ten, že bol oddelený od praseodymu, čo zase znamená zelené dvojča.

  3. Mäkký strieborný materiál, ktorý sa na vzduchu oxiduje, je zaradený do kategórie „vzácnych zemín“ a väčšina neodýmu sa ťaží v Číne. Prvé komerčné použitie tohto prvku bolo v farbivách na sklo v roku 1927 a je stále obľúbenou prísadou. Má červenofialový nádych, ktorý sa líši v závislosti od svetelných podmienok. Tiež sa používa na výrobu neodýmových magnetov, ktoré sú najsilnejšími magnetmi, aké ľudstvo pozná. Tieto magnety sú široko používané v reproduktoroch, mikrofónoch, pevných diskoch počítačov a v slúchadlách do uší. Väčšie magnety sa používajú vo vysoko výkonných magnetoch a generátoroch.

  4. Medzi ďalšie aplikácie neodýmu patrí; pretože sa vyznačuje obrovskou tepelnou kapacitou, používa sa v cyrokladičoch, Čína ho používa aj ako hnojivo, pretože podporuje rast rastlín. Samarium-neodymové datovanie sa používa na stanovenie vekového vzťahu hornín a meteoritov, veľkosť a silu sopečných erupcií je možné určiť skenovaním na neodymové izotopy.

  5. Neodymové dopované lasery majú neodym ako materiál na získavanie infračervených vlnových dĺžok, zatiaľ čo kryštály dotované neodýmom produkujú vysoko výkonné infračervené laserové lúče, ktoré sa prevádzajú na použitie v ručných laserových ukazovátkach.

  6. Neodymové sklo má mnoho ďalších aplikácií, používa sa v astronomických aplikáciách na vytváranie ostrých pásiem na kalibráciu spektrálnych čiar, používa sa tiež na výrobu ochranných okuliarov, ktoré používajú zváračky a fúkače skla. Dokonca sa používa vo fotografických aplikáciách na výrobu filtrov na filtrovanie žltých odtieňov žiarovkovým svetlom.

magneticke gulicky

  1. Žiarovky majú v sebe aj neodým, aby produkovali svetlo bližšie k slnečnému žiareniu. Navyše sa používajú v spätných zrkadlách automobilov aj na zníženie oslnenia. Neodýmové soli sa tiež používajú ako farbivo na smalty.

  2. Medzi zlúčeniny neodýmu patria: · oxidy: Nd2O3 · sulfidy: sulfid neodýmu - NdS, sulfid neodýmu - Nd2S3 · nitridy: nitrid neodýmu (NdN) · hydroxid: hydroxid neodýmu Nd (OH) 3 · fosfid : fosfid neodýmu NdP · karbid: karbid neodýmu Nd4C3 · dusičnan: dusičnan neodýmový Nd (NO3) 3

  3. Neodym však nie je veľmi bezpečný prvok na hranie, kovový prach z neodýmu je výbušný, o zlúčeninách neodýmu sa hovorí, že majú strednú úroveň toxicity. Neodymový prach a soli sú náchylné na podráždenie očí a vdýchnutie prachu môže spôsobiť upchatie pľúc a môže spôsobiť poškodenie pečene, ak ste mu neustále vystavení. Pôsobí tiež ako antikoagulant v krvnom obehu.

  4. Neodym je komerčne dostupný magnet, takže nie je potrebné ho vyrábať v laboratóriu, navyše sa najčastejšie vyskytuje v kôrových horninách. Napriek tomu, že je neodym označovaný ako kov vzácnych zemín, nachádza sa v hojnom množstve, aj keď je klasifikovaný tak, ako je, pretože je veľmi ťažké ho oddeliť od ostatných kovov.

inzeraty